HORIZONT 2020
A Horizont 2020 az Európai Unió kutatás-fejlesztési és innovációs politikáját meghatározó program, amely közel 79 milliárd eurós költségvetéssel gazdálkodik a 2014-2020-as időszakra.
Három kezdeményezést foglal magában, melyek a következők:
- FP – Kutatási Technológiafejlesztési és Demonstrációs Keretprogram;
- CIP – Versenyképességi és Innovációs Keretprogram;
- EIT – Európai Innovációs és Technológiai Intézet.
A korábbi keretprogramokkal ellentétben egyszerűbb adminisztráció és innováció- orientált szemlélet került bevezetésre. A Horizont 2020 program kiválósági alapon, nemzetközi versenyben, közvetlenül Brüsszelből elnyerhető pályázati forrásokat jelent. A pályázatok elbírálásakor döntő szempont a magas szakmai szintű és jól menedzselt konzorcium, a kiválóság, illetve az uniós szinten is mérhető hatás.
- a program kiemelt célja, hogy a tudományos áttörésekből innovatív termékek és szolgáltatások születhessenek, ezért támogatást nyújt az innovációs lánc minden szakaszához,
- a hangsúlyt a társadalmi kihívások kezelésére helyezik,
- egyszerűsítik az adminisztratív szabályokat és eljárásokat,
- a program kiemelten kezeli a kis- és középvállalkozói szektort: a Horizont 2020 program egyik fontos újdonsága, hogy egy-egy vállalkozás önállóan is pályázhat a kiírásokra, míg korábban ez csak nemzetközi konzorciumokban volt lehetséges.
A Horizont 2020 program szerkezete három pillérre épül:
- Kiváló tudomány – az EU-nak a tudományos kiválóság terén világviszonylatban betöltött vezető szerepének megerősítését célozza.
- Vezető ipari szerep – Európa vezető szerepét hivatott megalapozni a kutatás-fejlesztés és innováció területén, amit a kulcsfontosságú technológiák támogatásával, a tőkéhez való szélesebb körű hozzáférés biztosításával, valamint a kis- és középvállalkozások segítésével terveznek elérni.
- Társadalmi kihívások – az Európa egésze számára kihívást jelentő társadalmi kérdések megoldásához kíván hozzájárulni