AGRÁR-ERDÉSZETI RENDSZEREK LÉTREHOZÁSA
VP5-8.2.1-16
A felhívás célja
A gyepgazdálkodással kombinált agrár-erdészeti rendszerek esetében az extenzív állattartás hagyományainak életben tartása és a tájkép megőrzése kiemelten fontos. Magyarország Kormánya egyik legfőbb célul tűzte ki az alacsony szén-dioxid kibocsátású gazdaság felé történő elmozdulást. A cél elérését a Kormány a magánjogi földhasználók és önkormányzatok együttműködésével tervezi megvalósítani jelen felhívásban foglalt feltételek mentén. A mezővédő fásítások ökológiai folyosóként a felaprózódott élőhelyek összeköttetéseit biztosítják.
A rendelkezésre álló forrás
A felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 0,32 milliárd Ft. A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 100 db.
Kötelezően megvalósítandó önállóan támogatható tevékenységek:
• Szántóföldi kultúrával kombinált agrár-erdészeti rendszer újonnan történő létrehozása o gyep és fa telepítésével o meglévő gyep esetében, fa telepítéssel
• Mezővédő fásítás létrehozása o fasor
o facsoport telepítésével
Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek
• agrár-erdészeti rendszer létrehozása esetén az ápolási tevékenység elvégzése
• mezővédő fásítás esetén a fenntartás (ápolási) tevékenység elvégzése kötelező.
Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek
– Agrár-erdészeti rendszer létrehozása esetén további kiegészítő intézkedések támogathatóak: fedett szárnyék,
– itató,
– gémeskút létrehozása.
Az első kifizetési igénylés benyújtásának évében bekövetkezett – igazolt – legalább 50 %-os biotikus vagy abiotikus káresemény általi pusztulással érintett egyedek újratelepítésére igényelhető támogatás.
Támogatást igénylők köre
Jelen támogatást magánjogi földhasználók, települési önkormányzatok és társulásaik, mint jogszerű földhasználók vehetik igénybe.
Agrár-erdészeti rendszerek létrehozásának a támogatására nem jogosult az a földhasználó szervezet, amelyben a Magyar Állam tulajdoni hányada eléri vagy meghaladja az 50%-ot.